Kite Sörf ve Doğa Sporları Yapabilirsiniz.

 

AKYAKA’YI MÜKEMMEL BİR KITESURF NOKTASI YAPAN 12 ETKEN 

– Öncelikle, Akyaka’da kitesurf yapılan yer, yani kite zone, uzuuuuun bir plaj olduğundan, keyfini süre süre gidebileceğin kadar mesefe var.
– Ayrıca deniz sığ. Dümdüz olmasa da dalgalar sürüş konforunu etkilemeyecek kadar küçük.
– Plajda okullara ek olarak, belediyenin tesisleri var. Öğlenleri tabldot veren bir kafeterya ve temiz tuvaletlerin olması ile diğer kite noktalarından ayrılıyor. 
– Arabanızla plajın dibine kadar gidebiliyorsunuz ve park alanı var. Ayrıca plajın keyfi kaçmasın diye arabaların daha aşağı inmesi yasak. Yanlız, otopark ücretini 2015’te saçma kazık bir hale getirmişler.
– Ülkemizdeki diğer kite noktalarından ayıran bir şey de mükemmel doğası. Plajı çeviren yamaçlar silme orman dolu. Yeşil ve mavi sanki Akyaka kitesurf’te dünyanın en iyi yeri olmak için işbirliği yapmış.
– Haliyle, Akyaka Orman Kampı da Türkiye’nin en meşhur kamplarından. Biz de karavanımızı oraya çektik. Hem merkeze yakın, hem manzaralı, hem de orman içinde.
– Akyaka’da rüzgar durumuna internetten baktığınızda rüzgar göstermez çünkü bu koyun kendine has bir mikrokliması var. Hava tahminlerine aldırmayın, rüzgarı neredeyse her zaman kiteboarda uygun. Olur da ters köşe yaparsa, Azmak Çayı insanı bütün gün eğlendirebilir. İster can simidi kiralayıp, elinde biranla kendini akıntıya bırak, ister Azmak tekne turuna çık, ister zodiac ayarlayıp keşfe çık, ya da diğer kiteboardçuları ayartıp, 1,2,3 cump yapın. Biz mavi yengeç tutup, zodiacla Azmak’ın içlerine gittik mesela.
– Bizim karavanımız vardı ama konaklama ve yeme-içmenin de uygun olduğunu da belirtmek lazım.
– Gündüz plajda gördüğünüz herkesi akşam aynı mekanlarda bulursunuz çünkü takılınan yerler sayılıdır ve herkes arkadaştır.
– Akşam rüzgar ölse de plajı terk edemezsiniz çünkü güneş tam denizin ortasından batar. Okullarda gün batımında güzel takılma modu vardır. Müzikler açılır, frizbi oynanır, bazen ateş yakılır…
– Yazın haftasonları ve özellikle bayram tatilleri çok kalabalık olabiliyor. Haftaiçleri, sezon başları ve sonları daha sakin.
– Eğer aracınız yoksa Akyaka’dan kite alanına biraz sürse da sahilden yürünebiliyor.